2.1.2013 – Jak podat nový návrh na exekuci?
S účinností od 1.1.2013 již není možné podat „klasický“ návrh na nařízení exekuce, ale věřitel musí podat tzv. exekuční návrh. Jeho vzor je ke stažení v sekci „Ke stažení“ pod názvem „Exekuční návrh.“
Každý, kdo vlastní pravomocný a vykonatelný exekuční titul a rozhodne se pro exekuci, může podat exekuční návrh soudnímu exekutorovi, kterého si může sám zvolit. V exekučním návrhu musí být označen soudní exekutor, který má být pověřen provedením exekuce, s uvedením jeho sídla. Z návrhu musí být dále patrno, kdo ho činí, které věci se týká a co sleduje a musí být podepsán a datován. Kromě toho musí exekuční návrh obsahovat jméno, popřípadě jména, a příjmení účastníků, místo jejich trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu na území České republiky podle druhu pobytu cizince a popřípadě rodné číslo nebo datum účastníků, nebo obchodní firmu nebo název, sídlo a identifikační číslo, přesné označení exekučního titulu, uvedení povinnosti, která má být exekucí vymožena a údaje o tom, zda, popř. v jakém rozsahu povinný vymáhanou povinnost splnil, popř. označení důkazů, kterých se oprávněný dovolává. Exekuční návrh se podává ve třech stejnopisech k rukám soudního exekutora. K exekučnímu návrhu je třeba přiložit originál nebo úředně ověřenou kopii exekučního titulu opatřeného potvrzením o jeho vykonatelnosti nebo stejnopis notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti.
Pokud si věřitel neví rady se sepsáním exekučního návrhu, má možnost požádat soudního exekutora JUDr. Miloslava Zwiefelhofera o pomoc při jejím zpracování, a to prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Věřitel ke své žádosti připojí naskenovanou kopii exekučního titulu. Soudní exekutor dle exekučního titulu exekuční návrh zpracuje a zašle je s krátkým poučením o jeho podání zpět na mail věřitele, ze kterého byla žádost zaslána.